14.01.2015

13 przydatnych tipów dla psiarzy

how to teach dog


Masz psa, więc masz problem!
Ale nie ma problemów, których nie można rozwiązać!


Jak niepostrzeżenie podać psu tabletkę? Albo jak szybko pozbyć się psiej sierści z ubrań?
Triki, patenty i przydatne rozwiązania, które mogą ułatwić życie każdemu psiarzowi.

Dzisiaj mamy dla Was krótki wpis, dzięki któremu życie stanie się prostsze. 

Pewnie niektóre rzeczy mogą się wydawać oczywiste, ale założę się, że większość z Was nie stosuje tych sposobów na co dzień, dlatego warto o nich przypomnieć.
Czytajcie, a w komentarzach piszcie jakie rozwiązania Wy stosujecie. 
  1. Karabińczyk na końcu smyczy. Dzięki temu możesz szybko przypiąć psa do każdego drzewa, słupa i barierki. Bardzo przydatne podczas różnych treningów, zwłaszcza z wieloma psami. Przełóż smycz wokół drzewa i złap karabińczykiem - ręce wolne, pies ogarnięty i można działać.
  2. Psie worki przymocowane do smyczy. Wystarczy małe etui, które można kupić w każdym zoologicznym, albo zrobić samemu, żeby uniknąć niezręcznych sytuacji na spacerze. 
    Podasz mi worek? 
    Ale myślałem, że ty je weźmiesz. 
    Ups… No to biegnij do mieszkania, a ja tu popilnuję, żeby nikt tego nie zabrał.
  3. Pies gasi światło. Jedna z najprzydatniejszych sztuczek na świecie. Pies, który potrafi zgasić wieczorem światło to prawdziwy skarb. Zobaczcie jak Giny z bloga fastncrazy.blogspot.com gasi światło w swoim pokoju - pies gasi światło.
  4. Węzełki na smyczy. Zawiązanie kilku węzełków na smyczy, albo lince treningowej ułatwia jej trzymanie i prowadzenie psa na określonej długości. Przydatne zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy rękawiczki zmniejszają naszą chwytność.
  5. Zamrażanie zabawek z przysmakami (Kong). Kiedy karmiliśmy psa BARFem mieliśmy więcej psiego żarcia, niż jedzenia dla ludzi. Do teraz w zamrażarce zawsze mamy nabitego Konga, który jest przygotowany na każdą sytuację. Taki Kong jest dobry na wszystko – ekscytujący goście, fajerwerki za oknem, kiedy pies musi zostać sam w domu, albo na zimową psią chandrę.
  6. Apteczka dla psa. Wszystkie leki i zestawy do opatrunków trzymamy w jednym pudełku, ale dla psa mamy przygotowaną oddzielną apteczkę. To ważne, żeby w awaryjnej sytuacji nie szukać w popłochu potrzebnego leku, albo opatrunku. Jak wygląda ta psia apteczka i co w niej trzymamy pokażemy Wam już niedługo w osobnym wpisie. Coming soon...
  7. Ważenie psa. Stary domowy sposób na zważenie psa lub kota, o którym warto napisać bo czasami proste rozwiązania są najlepsze. Najpierw ważymy się na wadze łazienkowej, potem bierzemy psa na ręce i ważymy się ponownie – różnica to waga zwierzaka. Bajecznie proste, ale bardzo przydatne. 
  8. Szampon dla psa domowej roboty. Niedawno pisaliśmy o kosmetykach nietestowanych na zwierzętach, oraz o tym że warto samemu je robić. Do zrobienia takiego naturalnego szamponu potrzebna jest woda destylowana, mydło kastylijskie, ocet jabłkowy, oliwa z oliwek i odrobina olejku eterycznego. Nic trudnego, prawda?
  9. Sposób na podanie psu tabletki. Tabletkę ukryj w kawałku mozzarelli, który podasz psu tak żeby się tego nie spodziewał np. po wykonaniu prostej komendy. Jeżeli Twój pies jest wyjątkowo przebiegły, to rozgnieć tabletkę między dwoma łyżeczkami, a proszek zmieszaj z masłem orzechowym – żaden pies się temu nie oprze!
  10. Kennel dla psa. Nadal sporo osób sceptycznie podchodzi do klatkowania, ale warto przypomnieć, że klatka nie jest niczym złym. Pies który potrafi wyciszyć się w kennelu będzie spokojny, kiedy zostawimy go w pokoju hotelowym, a sami pójdziemy np. zjeżdżać na nartach. Klatka to taki kawałek domu, który możemy zabrać ze sobą na wyjazd albo zawody, dając psu poczucie bezpieczeństwa niezależnie od sytuacji.
  11. Naucz psa bawić się wszystkim. Rio potrafi bawić się rękawiczkami, kawałkiem szmatki, albo patykiem. To jest bardzo przydatna umiejętność, bo niezależnie od sytuacji możemy go spontanicznie nagrodzić. Nigdy nie wybrzydza, bo został nauczony, że najważniejsza jest sama zabawa, a nie zabawka. Dzięki temu stary T-shirt albo bluza polarowa może otrzymać drugie życie - wystarczy zapleść z nich szarpak, lub przymocować do ulubionej zabawki psa, sprawiając że stanie się ona jeszcze ciekawsza.
  12. Usuwanie psiej sierści. Futro na łóżku, kanapie, zasłonach, ubraniach. Futro jest wszędzie. Zamiast kupować setki rolek do odzieży, wystarczy założyć gumową rękawiczkę, zwilżyć ją wodą i ścierać siorchę w jednym kierunku. Sposób tani i skuteczny.
  13. Napój izotoniczny dla psa. Na razie tylko wspominam o tym, bo już niedługo napiszę osobny post na ten temat i podlinkuję go w tym punkcie. A do tego czasu podaję przepis na szybki izotonik dla psa: litr wody + łyżka miodu + rozgnieciona truskawka lub kawałek banana + odrobina soli. Pies, który uprawia sport powinien być traktowany jak każdy inny sportowiec, to dotyczy również diety.

Teraz Wasza kolej. Jakie macie ulubione psie patenty? Jakie przydatne rozwiązania sami stosujecie? Które z powyższych to u Was codzienność?
Chwalcie się inwencją i piszcie o pomysłach.
Howk!